Головне розчарування кінця минулого року

Жив собі ФОП, клопоту практично не знав, працював на себе та людям роботу давав. Прибуток отримував та 5% податі платив, звіти своєчасно здавав, книгу обліку зареєстровану в Службі потрібній вів та рахунки підписував. І все у нього було добре, поки не прийшов в державу його (та й не тільки його) проклятий коронавірус. Налякав він всіх, від малого до великого, і Государю Зеленському в голову вдарив. Послав тоді Государ за ФОП й наказав негайно привести бізнесмена до нього в палац. Прийшли люди пана до ФОПу, доставили в палац й оголосили, що з цього дня в нього нові податки з’являться, та й за доходом його стежити почнуть ретельніше. Образився ФОП і звернувся до Государя: що ж ти, мовляв, такий жадібний? А Государ його й питає – Чому ти, ФОП, думаєш, що я жадібний? Сам за сірими схемами працюєш, а мої гроші рахуєшь? Не собі я гроши вимагаю, а сиротам і людям похилого віку, які працювати не можуть. Так що йди до себе та про користь мою не думай. І працюй чесно.

Наступного дня прийшли знову до ФОПу государеві люди й оголосили, що Цар ухвалив посилити карантинні заходи та продовжити локдаун. Злякався ФОП, побіг до Государя – Що ж ти робиш, у мене й так вже грошей майже не залишилося, а треба утримувати своє підприємство, оренду платити та людям зарплату. В казенний дім за допомогою ходити доводиться, а там відсотки непомірні беруть, платити не встигаю. Адже у людей також заощаджень майже не залишилося, все економлять та по домівках сидять. Здивувався Государ – Ти стільки років працював, не звітував мені про доходи, платив мінімум, а кампанія повинна отримати встиг? Куди ж ти гроші всі подів? Будинок побудував? В банки в інших країнах вклав? Або дружині своїй подарунки купував кожен день? У мене, крім тебе, безліч підданих і всім допомагати доводиться, так чому ти вирішив, що твоя біда масштабніша та більш гірка? Ні, ФОП, зиску у мене від цього указу теж немає, а от збитки мінімізувати вийде. А якщо ти все-таки вважаєш мене жадібним і строгим, тому що я не бажаю відкрити кордони та послабити заходи карантинні, то чому ти оцінюєш цей указ не по моїм проблемам, а по своїм? До того ж я, як справжній Государ, готовий піти назустріч і прислухатися до моїх громадянам – коли не зможеш ти продовжувати працювати в умовах пандемії і збанкрутуєш, дадуть тобі мої скарбники компенсацію грошову в розмірі 8 тис. грн. Але про вредитні канікули та зниження податків навіть не думай, в казну гроші повинні надходити.

Пішов ФОП, бурмочучи собі під ніс прокляття, але змирився зі своєю долею. Поки на третій день до нього не прийшли з царського податкового органу та не змусили ставити реєстратор розрахункових операцій (РРО) незалежно від того, якою економічною діяльністю займається ФОП. Програма ця, за словами посланців, повинна допомогти їм стежити за всіма доходами та витратами ФОПа, щоб контролювати його звітність, а не вірити йому на слово. Тільки ось коштує РРО чимало, та й встановити його важко та дорого. Крім того, не захотів ФОП втрачати свою свободу, зібрав команду однодумців, вибрав лідера та послав його на переговори з Государем. А самі ФОПи в цей момент під палацом зібралися, а після на центральну площу перемістилися й почали там мітингувати. Прийшов представник мітингувальників до палацу та спробував врозумити Государя: програма ця вб’є малий бізнес, до того ж РРО ще потрібно тестувати, допрацьовувати та мобільний зв’язок в державі покращувати, щоб програма працювала всюди. Послухав його Государ і мовив – прислухаюся я до твоєї поради, відкладу на рік питання по РРО. Тим більше, сильно ви, ФОПи, галасуєте та підданих моїх лякаєте або в сум’яття залучаєте. Невже змістити мене хочете, переворот влаштувати та купця Порошенко повернути? Тільки от не вийде у вас, тому що через мітинги відвернуться від нашого царства усі сусідні й іншоноземні держави, допомагати перестануть, дикунами називати будуть. Пожалію я вас, холопів, і накажу поставити в цьому році касові апарати тільки підприємцям, які реалізують технічно складну побутову техніку (підпадає під гарантійні ремонт), лікарські препарати або медичні вироби, послуги в сфері охорони здоров’я, ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і каменів. Всі такі бізнесмени, як і реалізатори підакцизних товарів, повинні здійснювати продаж виключно з використанням РРО, що дозволить контролювати оборот зазначених товарів і послуг та захистити користувачів.

Але не змирилися ФОП з цією перемогою, вирішили продовжити бунтувати та вимагати прийняття законопроектів, які відновлюють право платників єдиного податку не застосовувати реєстратори розрахункових операцій (навіть в наступних роках), а також зберігають спрощену систему оподаткування для малих підприємців. Помітингували й згодом розійшлися – спочатку пішли ті, кого Государ звільнив від зобов’язання встановлювати в цьому році РРО. Потім почали йти ті, хто вже збанкрутував і зрозумів, що колишнього не повернути, а годувати сім’ю треба і пора ставати найманим робітникам. Найстійкіші залишилися на площі, в т.ч. обраний лідер, але з часом прийшли за ними поліцейські та закували в кайдани й чавунні чоботи. Знаю – закричали ФОП – Ти не жорстокий! І обіцяв всім безбідне хороше життя, чому тебе й обрали Государем. Так навіщо ж тобі наші страждання? Відпусти з миром і ми підемо відкривати нові рахунки, спілкуватися з новоствореними державними органами та перераховувати стільки податків, скільки зможемо. Навіть незважаючи на те, що ти встановив на наступний рік підвищений розмір мінімальної заробітної плати (6 тис. грн.) та прожиткового мінімуму на працездатну особу (2,27 тис. грн.), які будуть підвищуватися кілька разів протягом року. А саме від цих цифр безпосередньо залежать розмір ЄСВ і єдиного податку, які з 1 січня складуть мінімум 1320 грн. й 227-2000 грн. в місяць (в залежності від групи ФОП) відповідно. – Ех, ФОП, невже ти думаєш, що помилившись кілька разів, ти нарешті мене збагнув? Від твоїх податків залежить достаток всіх жителів нашої держави, а так як зараз важко всім, я їх піднімаю. – Прости мене, Государ – сказав ФОП на останньому подиху – не правий я перед тобою. – Не ображаюсь я на тебе, тому що хороший я правитель. Ну та що ми все про сумне та про сумне, добивайте, піддані мої.

А на наступний рік Государ: 

  1. Звільнив підприємців 1 групи від ЄСВ та єдиного податку в рамках соціальної підтримки в період карантину. За рахунок цієї програми відповідні ФОП на спрощеній системі оподаткування отримали можливість не платити податки з 01.12.2020 р. по 31.05.2021 р. включно.
  2. Скасував сплату ЄСВ на аналогічний період підприємцям на загальній системі оподаткування, які не одержали доходи, а також тим, хто здійснює незалежну професійну діяльність та тим, хто оформлений як ФОП, але має основне місце роботи (за нього сплачується страховий внесок його роботодавцем).
  3. Дозволив не реєструвати Книгу обліку доходів і вести її у вільній формі, в т.ч. в електронній або на паперовому носії. Таким чином влада трохи послабили контроль за діяльністю бізнесменів, які не є платниками ПДВ.
  4. Збільшив на 30% максимальний розмір доходу, до досягнення якого ФОП не зобов’язаний використовувати касовий апарата (з 1 січня 2021 року – 1,32 млн. грн.). 

І ФОП-майданівців по всіх телеканалах показали. А вам аби критикувати.